Mantarcılık son yıllarda birçok kişi tarafından merak edilen ve küçük ya da büyük ölçeklerde üretime konu olan bir üründür. İstiridye mantarı türü besin ihtiyacının ve yetiştirilirken kullanılan ürünlerin maliyetinin az olması ve şapkalı mantara göre daha değerli bir tür olması sebebi ile daha çok tercih edilmektedir. İstiridye mantarı beyaz renkteki yapısı ve yüksek proteini nedeni ile bu isimle anılmakta ve lezzeti ile de kırmızı ete neredeyse rakip olmaktadır. Bu sebeple birçok kişi gerek para kazanma amacı ile gerek kendi mantarını yetiştirerek doğal ürün tüketebilme amacı ile bu işe girmektedir. İstiridye mantarı üretimi için mantarhane adı da verilen mantar çadırları kullanılır. Mantar çadırı ne kadar büyük bir alanda kurulmuş olursa iç hacmi de o kadar büyük olur ve dolayısı ile daha fazla ürün yetiştirilerek karlılığın da artması sağlanır.
 
Mantar Yetiştiriciliği

            İstiridye mantarı yetiştirilirken belirli iklim şartları aranır. Bu şartlar mevsim normallerine göre değerlendirildiğinde her bölgede farklı zamanlarda yaşanabilir. Doğal şartlarda yetiştirilmeye çalışan mantarlarda yıl içinde sürekli verimde değişkenlik yaşanırken çoğu günlerde mantar hasadı bile yapılamaz. Ürünün ve kazancın mevsimden etkilenmemesi için ise özel iklimlendirme sistemleri ile donatılmış mantar çadırlarının kurulması gerekir. Bu çadırlar, mantar çadırı ve istiridye mantarı yetiştiriciliği konusunda hizmet veren firmalar tarafından kurulmaktadır. Sadece çadır değil, içerisinde bulunan iklimlendirme elemanları, mantar tohumu ve tohumun içinde bulunacağı besi ortamı yani kompost hizmeti de veren firmalar sizlerin talebiniz ile şehirlerinize gelmektedir.
 
Adıyaman’da Mantar Yetiştiriciliği

            Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebileceği gibi Adıyaman’da da istiridye mantar yetiştiriciliği yapılmaktadır. İklimden etkilenmemesi için yapılan Adıyaman mantar çadırı hem yıl boyu ürün almanızı hem de sürekli olarak pazarı beslemenizi ve ürünü daha kolay satabilmenizi sağlar. Eğer mantar çadırı kurmak ve gerekli iklimlendirme sistemlerini satın almak için yeterli birikiminiz mevcut değilse bu konuda girişimciler için hazırlanan hibe ve destek programları hakkında da uzman kurumlardan bilgi alabilir, onların yönlendirmesi ile hibe programlarına başvurup gerekli maddi kaynağı bu geri ödemesiz desteklerden de karşılayabilirsiniz.
 
 
 


Bir cevap yazın

İstiridye Mantar Çadırı

Ekin Çadır ismi ile müşterilerinin hizmetinde olan şirketimiz başkent Ankara'da istiridye mantar çadırı, hayvan çadırı, solucan çadırı gibi çeşitlilik göstermekte olan çadır ürünlerinin satışını ve montajını gerçekleştirmektedir. İstiridye mantar çadırında da yüksek kaliteyi arayanların her zaman en iyi ürünlerimizle hizmetinde olmaya devam etmekteyiz.

Bize Ulaşın

Adres: Saray Mahallesi 71. Sokak No: 6 Kahramankazan/ANKARA

Telefon: 0541 835 84 07

E-Posta: bilgi@ekincadir.com.tr

Web: https://www.istiridyemantarcadiri.com