Ülkemizin özellikle Doğu Anadolu bölgesinde bir çok şehir tarım yapmaya uygun olmayan engebeli araziler ve soğuk kış şartları nedeni ile verimsiz topraklara sahiptir. Bu durum bölgede yapılabilecek ekonomik faaliyetleri sınırlandırmakla birlikte üretilen ürünlerin de az ve pahalı olmasına sebep olur. Bu nedenlerle bölgeden göç etmeyen ve burada kendi işini kurarak bütçesine katkıda bulunmak isteyen kişiler alternatif üretim şekillerine yoğunlaşmaktadır. Mantar üreticiliği bu bölgede son yıllarda yapılmaya başlanan üretimlerden birisidir. Mantar spesifik olarak soğuk ve nemli bölgede yetişen bir üründür.

             Ancak ülkemizin bulunduğu matematik ve özel konum dolayısı ile yılın 12 ayı bu şartları sağlamak mümkün değildir. Şırnak mantar çadırı bu sebeple üretim iklimlendirmesi yapılmış kapalı alanlarda yapılır. Bu alanlara mantar hane ya da mantar çadırı adı verilmektedir. Mantar çadırları içinde mantar tohumlarının ekildiği kompostlar bulunur. Mantar bu kompost içindeki selülozu besin olarak tüketir. Su ve ısı haricinde başka bir ihtiyacı bulunmayan bu ürün sadece birkaç ay içinde hasada gelmektedir.

Şırnak’ta İstiridye Mantarı

            Kapalı alanlarda yetiştirilen bu türlerden birisi de istiridye mantarıdır. Yetiştirmek isteyen kişiler için hem karlı hem de lezzetli bir ürün olan istiridye mantarının satışı da kolay ve hızlı olur. Mantar çadırı kurulumu için hizmet veren firmalar sizlere bu işe başlamadan önce bilmeniz gereken konuları anlatmakta ve sizler ile birlikte verim raporunu da hazırlamaktadır. Böylece işe başlamadan önce ne kadar yatırım yapacağınız, yatırımın size ne kadar mantar getireceği ve bunları sattıktan sonra ne kadar kar elde edeceğiniz gibi bilgileri öğrenmiş olursunuz. Bu firmalar yerinde hizmet vererek kısa süre içinde çadırınızı içerisinde bulunan iklimlendirme ekipmanları ile beraber kurarlar.
 
Danışmanlık Hizmeti Veriyor

            Bu işe başlamayı düşünüyor ancak yeteri kadar sermayeniz olduğunu düşünmüyorsanız yeni üretici ve girişimcileri destekleyen kurumlardan geri ödemesiz ya da faizsiz kredi gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz. Mantar çadırı kurulumu yaptıracağınız firmalar sizlere bu anlamda da destek olmakta ve danışmanlık hizmeti vererek işinizi en başından güvenli bir şekilde yapmanızı sağlamaktadırlar. Destekler hibe ya da ertelemeli kredi şeklinde olabilir.
 
 
 


Bir cevap yazın

İstiridye Mantar Çadırı

Ekin Çadır ismi ile müşterilerinin hizmetinde olan şirketimiz başkent Ankara'da istiridye mantar çadırı, hayvan çadırı, solucan çadırı gibi çeşitlilik göstermekte olan çadır ürünlerinin satışını ve montajını gerçekleştirmektedir. İstiridye mantar çadırında da yüksek kaliteyi arayanların her zaman en iyi ürünlerimizle hizmetinde olmaya devam etmekteyiz.

Bize Ulaşın

Adres: Saray Mahallesi 71. Sokak No: 6 Kahramankazan/ANKARA

Telefon: 0541 835 84 07

E-Posta: bilgi@ekincadir.com.tr

Web: https://www.istiridyemantarcadiri.com